Przed sobą masz przygotowany w Nettigo zestaw części. Już za chwilę, z pomocą tej instrukcji, zbudujesz własny czujnik czystości powietrza. Zapewniam Cię, że to nic trudnego. Proces budowy takiego urządzenia przeszły już tysiące osób, którym problem zanieczyszczonego powietrza doskwiera równie mocno jak Tobie.
„Rurak” jak go w Nettigo nazywamy, posiada obudowę z dwóch białych kolanek hydraulicznych. Być może wygląda to nieco komicznie, ale działa naprawdę dobrze. Tysiące takich czujników są używane w międzynarodowym projekcie Sensor.Community (dawniej Luftdaten.info).
Sercem urządzenia są dwa dokładne sensory: NovaFitness SDS011 mierzący stężenie pyłów w atmosferze oraz Sensirion SHT31 odpowiedzialny za pomiar temperatury i wilgotności względnej.
Mózgiem czujnika jest płytka mikrokontrolera z WiFi (NodeMCU V3). Co ważne została ona przez nas sprawdzona i wyposażona w specjalne złącza ułatwiające montaż. Wgraliśmy do niej oprogramowanie Sensor.Community. Interfejs użytkownika jest w języku angielskim lub polskim (w zależności od wybranej wersji), a całe oprogramowanie aktualizuje się automatycznie przez Internet.
Części elektroniczne:
Części mechaniczne:
Wiązkę kablową podłącz do płytki NodeMCU V3, czujnika SDS011 oraz SHT31. Jest tylko jeden sposób podłączenia. Nie da się zrobić tego źle. Zadbaliśmy o to aby każde złącze było inne.
Płytkę NodeMCU V3 przyczep małą opaską kablową do czujnika SDS011 tak jak pokazano na zdjęciu. Łączymy otwór J31 czujnika pyłu, z otworem na lewo od portu micro USB.
Podłącz przewód techniczny do czujnika SDS011.
Podłącz przewód micro USB do płytki NodeMCU V3. Następnie zepnij małą opaską kablową przewód USB, kable od czujnika SHT31 oraz przezroczysty przewód techniczny.
Przeciągnij kabel USB przez kolanko. Następnie umieść całą elektronikę wewnątrz kolanka hydraulicznego. Ważne aby sensor był skierowany wentylatorem do dołu. Taka pozycja zmniejsza akumulację pyłu wewnątrz czujnika.
Nasuń drugie kolanko. Warto delikatnie zwilżyć uszczelkę - ułatwi to proces montażu.
Gratulacje! Twój czujnik jest gotowy!