Podczas pracy nad rozwojem oprogramowania NAMF zauważyliśmy, że w przypadku niektórych czujników, po pewnym czasie pracy SDS011 przestawał wysyłać dane do ESP. Sytuacja była na tyle trudna, że tylko sprzętowy restart (odłączenie zasilania) pozwalało przywrócić SDS011 do pracy. Zwykły (programowy) restart nie pomagał.
Ponieważ zbiegło się to z przepisywaniem kodu odpowiedzialnego właśnie za komunikację z SDS, początkowo sądziliśmy, że nabroiliśmy i gdzieś jest błąd po naszej stronie. Poświęciliśmy mnóstwo czasu na diagnozowanie problemu, gdy w końcu, przypadkiem zauważyliśmy, że taka sama sytuacja zdarzyła się z zestawem Sensor Community. On korzysta też z SDS011, ale działa na innym oprogramowaniu. Po uważnej analizie danych z kilku zestawów Sensor Community, doszliśmy do wniosku, że przyczyna problemu jednak jest poza naszym oprogramowaniem i związana jest raczej z oprogramowaniem na SDS011.
Nie mogąc tego zmienić, stworzyliśmy do NAMa restarter, który pozwala oprogramowaniu NAMF fizycznie wyłączyć zasilanie samemu SDS011. Nie likiwiduje to przyczyny, ale pozwala urządzeniu normalnie gromadzić dane.
Nasz restarter dla ułatwienia jego produkcji ma formę taką, że po zamontowaniu zgodnie z instrukcją, będzie kolidował z wyświetlaczem LCD. Jeśli Twój zestaw ma takowy, musisz albo go zdjąć, albo wymyśleć samodzielnie jak zamonotować oba urządzenia wewnątrz obudowy.
Gdy instalujesz restarter w NAMie podczas jego lutowania, zapewne demontaż SDS011 nie będzie konieczny przejdź od razu do podłączania SDS011
Jeśli przekonałeś się, że sytuacja z zawieszającym sie SDS011 dotyczy Twojego zestawu, możesz dokupić restarter w dowolnym momencie.
Przed jego montażem musisz zdemontować SDS011. W tym celu (po zdjęciu pokrywy obudowy) odkręć trzy śruby mocujące SDS011.
Wygodniej będzie jeśli odłączysz pozostałe sensory, jednak w naszej ocenie nie jest to konieczne. Dla czytelności zdjęć używamy NAMa bez zamontowanej HECA i BME.
Po odkręceniu śrub, chwyć SDS011 za krawędzie PCB i odłącz go od gniazda na płycie głównej NAM. Będzie trzeba użyć nieco siły, ze względu na ilość miejsca będzie to lekko utrudnione.
Jeśli Twój NAM to wersja PRO (z zewnętrzną anteną, jak tutaj na zdjęciu) uważaj by wyjmując SDS011 nie szarpnąć przewodu antenowego.
Zamiast złącza 6 pin użytego w standardowym połaczeniu do PCB, użyj kabla, który jest dołączony do restartera. Ma on dwie różne wtyczki, do SDS pasuje tylko jedna. Ma również zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem, nie da sie go źle podłączyć.
Przykręć SDS011 ponownie do dystansów. Kabel będzie stawiał lekki opór o boczną ściankę, ale jest tam wystarczająco dużo miejsca, by się zmieścił.
Wepnij moduł restartera w gniazdo EXT. Zwróć uwagę na w którą stronę wsadzasz go do gniazda. Ma on zabezpieczenie by nie przesunąć złącza o jeden pin w gniezdzie, ale jeśli spróbujesz go obrócić, to uda Ci się go wsadzić w gniazdo.
Samo podłączenie nie zapewnia działania restartera. Po podłączeniu jest on przezroczysty dla SDS011, dane przepływają do ESP, trzeba włączyć obsługę restartera by mógł działać.
Po instalacji możesz sprawdzić na stronie Status sensora (/status
) czy na szynie I2C widać urządzenie o adresie 0x26. Jeśli jest, to znaczy że ESP widzi restarter. Wtedy zostaje tylko w konfiguracji sensora odnaleźć sekcję SDS011 i zaznaczyć obsługę restartera.
Jeśli chcesz sprawdzić jak działa restarter, to na stronie /status
możesz znaleźć trzy pozycje w sekcji SDS011:
Pierwsza pozycja to ile razy wystąpił brak odczytu z SDS011. Nie zawsze brak odczytu oznacza zawieszenie się SDS011. Czasem zdarza się pojedynczy brak odczytu, wartość różna od zera nie oznacza automatycznie problemów z SDS011.
Druga wartość to ile razy restarter zadziałał przez wyłączenie zasilania do SDS011.
Ostatnia pozycja to ilość błedów w komunikacji z restarterem. Zasadniczo powinna być równa zero.