NAM to system monitorowania czystości powietrza zbudowany w oparciu o dokładny laserowy czujnik NovaFitness SDS011. Obecnie na rynku jest wiele czujników, zastanawiasz się pewnie co czyni Nettigo Air Monitor wyjątkowym?
Projekt rozwija społecznościową koncepcję zapoczątkowaną przez projekt Sensor.Community (Luftdaten.info). Sprawa czystości powietrza jest dla nas bardzo ważna i chcielibyśmy zachęcić i zainspirować innych do podjęcia walki o czystsze powietrze. Z tego powodu od samego początku stawiamy na otwartość - cały kod źródłowy firmware i sprzętowa dokumentacja techniczna są wypuszczane na otwartych licencjach. Schematy i projekty kolejnych wersji płytek znajdziesz w serwisie easyeda.com. Takie podejście sprawia, że przyszłe modyfikacje, utrzymanie i rozwój są o wiele prostsze, w porównaniu do komercyjnych zamknięto-źródłowych projektów.
NAM to o wiele więcej niż tylko czujnik stężenia atmosferycznego pyłu zawieszonego. W praktyce, możesz do niego podłączyć masę dodatkowych czujników. Oprócz standardowych złącz dla czujnika pyłu (SDS011) oraz czujnika wilgotności i temperatury (DHT22), płytka drukowana ma wyprowadzone dodatkowe złącza magistrali I2C oraz pozostałe nieużywane standardowo złącza głównego mikrokontrolera. Umożliwia to podłączenie wielu modułów: czujników temperatury, ciśnienia, wilgotności (Bosch BMP280, BME280, Sensirion SHT30, SHT31, HTU21D, DS18B20), odbiorników GPS, diod LED RGB, wyświetlaczy LCD, czujników CO2. A gdyby tego było mało lista czujników, modułów i rozszerzeń cały czas rośnie. W planach mamy m.in. czujnik promieniotwórczości z tubą Geigera Mullera, obsługę czujników prędkości i kierunku wiatru i rejestrację poziomu hałasu.
To co nas irytuje w konstrukcjach typowo komercyjnych to fakt, że nie dość że musimy słono zapłacić za urządzenie, to dostęp do danych oraz ich zinterpretowanej postaci (wykresów, map, statystyk) wiąże się z dodatkowymi opłatami. Nie mamy nic przeciwko stałym opłatom, wszak trzeba na czymś zarabiać, ale brak możliwości decydowania o tym gdzie, do jakiego serwisu oraz w jaki sposób są wysyłane dane jest naszym zdaniem niedopuszczalny.
Te dane są zbyt cenne dla Społeczeństwa aby wysyłać je tylko w jedno miejsce. Z naszych danych korzystają szkoły na zajęciach informatyki, instytuty badawcze w ramach prowadzonych projektów, mieszkańcy okolic, w których zamontowane są czujniki NAM. Takie dane można wysłać do wygodnego w użyciu panelu informacyjnego i wyświetlić na ekranie w biurze, szkolnym korytarzu czy poczekalni. Co więcej - dane te mogą być użyte do kontroli automatyki domowej - prawdę powiedziawszy ogranicza Cię tylko wyobraźnia.
Firmware jest otwarty, stosunkowo łatwy w modyfikacji. Potrzebujesz określonej funkcji? Daj nam znać na forum Koduj dla Polski - przedyskutujemy Twój pomysł i być może na stałe trafi do oprogramowania Nettigo Air Monitor Firmware (NAMF).
Nettigo Air Monitor w obecnej formie jest zestawem do samodzielnego montażu. Wymaga lutowania i skręcania. Są to czynności proste i co ważne opisane krok po kroku z masą zdjęć. Wierzymy, że większość ludzi poradzi sobie z nimi bez problemu. Miej jednak na uwadze, że czynności te zajmują sporo czasu. W zależności od tego jak dobrze radzisz sobie z lutownicą i śrubokrętem będzie to od 1 do 3 godzin.
Jeżeli tak jak my, lubisz majsterkować, będzie to czas mile spędzony