Firmware do naszych czujników w założeniu ma być zgodny z urządzeniami pracującymi w sieci Sensor Community. Dokładamy do niego kodu, który jest odpowiedzialny za obsługę naszych autorskich rozwiązań (np: HECA sterująca grzałką PTC). W roku 2022, różnice między obydowma wersjami już są spore, ale większość z nich "jest pod maską" a podobieństw jest nadal bardzo dużo.
Firmware można zainstalować na kilka sposobów, najwygodniejszym dla osób nie mających wprawy jest skorzystanie z instalatora. Jest to instalator przygotowany przez Sensor Community, ale można wgrać nim również nasz firmware. Pierwszy krok to ściągnięcie samego instalatora ze strony projektu.
Trzeba przejrzeć ostanie wydania i znaleźć to, które ma więcej niż 2 zasoby (Assets), po rozwinięciu znajdziecie tam wydanie dla własnego systemu. Pewnie większość z Was będzie potrzebować wersji dla Windows 64bit. My korzstamy z Ubuntu, i tą wersję ściągamy. Uruchamiamy i powinen ukazać się mniej więcej taki widok:
Instaler domyślnie wgrywa oprogramowanie Sensor Community, więc najpierw trzeba się zaopatrzyć w źródło naszego firmware. Idziemy na stronę z listą aktualnych wersji i kopiujemy link wybranej wersji językowej (kliknąć prawym na linku do firmware i wybrać Skopiuj adres linku lub podobnie brzmiącą opcję). Wracamy do naszego instalera i wklejamy go w pole Firmware version:
Podłączamy teraz Wemosa do komputera. Jeśli zostanie wykryty (nowe wersje Windows już mają sterowniki do CH340, więc nie powinno być potrzeby instalowania tychże) powinna pojawić się informacja w polu Boards. W zależności od systemu operacyjnego będzie inne nazewnictwo portów szeregowych, więc może się różnić wpis od tego na poniższym obrazku.
Teraz pozostaje wciśnięcie Upload i poczekanie na rezultat. Po zakończeniu działania, na dole powinien pojawić się Chip ID - warto go sobie zapisać na później.
Po tej operacji, może jeszcze być konieczne zresetowanie płytki (na Wemosach jest mały przycisk RESET), i można przystąpić do konfiguracji NAMF.