Na tej stronie znajdziesz garść informacji, które miejmy nadzieję uczynią proces lutowania naszych zestawów nieco łatwiejszym.
Aby samodzielnie polutować wszystkie elementy wchodzące w skład zestawu Nettigo Air Monitor będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi. Pierwszym z nich jest lutownica lub stacja lutownicza. Jeżeli nie planujesz dłuższej przygody z elektroniką dobrym wyborem będzie coś pokroju ZD-920B. Miej jednak na uwadze, że wygodniejsza będzie
stacja lutownicza
.
Aby komfortowo zlutować nasze zestawy będzie potrzebna:
- ten z mosiężnych wiórków jest najlepszy
- bez niej nie podchodzimy do lutowania
- Obcinaczki boczne
- Klamerka do bielizny, najlepiej drewniana, ale plastikowa też da radę
- Lutownica jest gorąca! Podobnie jak roztopiona cyna. Mówimy tu o temperaturach rzędu 300-350C. Tak więc lutownicę trzymamy za rękojeść, uważamy gdzie ją odkładamy i czego dotykamy. Oparzenia, pożary, zniszczone meble... Stare powiedzenie mówi, że jeżeli podczas lutowania czujesz zapach pieczonego kurczaka, to znaczy że trzymasz lutownicę za zły koniec.
- Obcinaczki boczne. Proponowany przez nas model posiada blaszkę, która powinna zapobiegać odpryskom podczas cięcia (przytrzymuje ona odcinany element). Pamiętaj jednak, że nie działa to dla krótkich elementów, a jedynie długich nóżek. Oczywiście nie zwalnia to z zakładania okularów ochronnych. To małe ostre kawałki metalu, które lubią latać w różne strony.
- Opary lutownicze. Nie wdychamy. Lutujemy w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Ideałem jest posiadanie wyciągu lub filtra węglowego.
Ogólna zasada lutowania głosi, że elementy lutujemy od najniższych do najwyższych. Płytę główną NAM zaprojektowaliśmy tak, aby była bardzo prosta w lutowaniu. Nie ma tu ciasnych miejsc, gdzie podejście z grotem byłoby problematyczne. Pola lutownicze GND mają zrobione specjalne obrysy, które ograniczają "uciekanie" ciepła, przez co lutują się praktycznie identycznie jak wszystkie pozostałe. Skoro już przy pojemności cieplnej jesteśmy - duże elementy wymagają więcej ciepła. Tak więc lutując złącza śrubowe nastaw się na to, że trzeba będzie potrzymać przy nich grot chwilę dłużej.
Dobre praktyki lutownicze:
- Utrzymuj grot w czystości - czysty grot to mniej potencjalnych zanieczyszczeń
- Stosuj topnik/kalafonię - topnik zwilża grot, tworzy barierę, która przeciwdziała utlenianiu się cyny. Dzięki temu luty są błyszczące i dobrze trzymają. Matowy lut, to zły lut (przy założeniu, że stosujesz spoiwo z ołowiem - cyna bezołowiowa jest matowa z zasady)
- Podczas lutowania nanieś niewielką ilość cyny na grot, przyłóż go do lutowanego elementu tak aby rozgrzać połączenie, następnie przyłóż cynę. Poprawnie rozgrzane pole lutownicze powinno lekko zassać cynę.
- Lutuj na powierzchni, której nie szkoda Ci zniszczyć. Tekturowa formatka czy stary katalog to doskonałe materiały na podkład, który uchroni twój stół. Ideałem jest niepalna mata silikonowa, ale nie zapędzajmy się aż tak bardzo. Karton styknie
Ostatnia aktualizacja: 29-01-2020