Poniższa instrukcja dotyczy czujnika Nettigo Air Monitor w wersjach 0.3.3 STD i 0.3.3 PRO. Jeżeli masz inną wersję, poszukaj stosownej instrukcji w dziale Baza wiedzy. Ogólna zasada lutowania i montażu jest wspólna dla wszystkich czujników - różnią się szczegółami.
Skoro tu jesteś, zakładam, że płyta główna NAM jest już polutowana. Zatem nie będziemy się powtarzać.
Zestaw można zlutować na dwa sposoby. Pierwszym jest użycie dwóch kabli i zlutowanie obu czujników osobno. Drugim sposobem, jest użycie jednego kabla i zlutowanie obu czujników "na kanapkę". W tym poradniku skupimy się na tym drugim sposobie, czyli wspomnianej "kanapce".
Czujniki do NAM 0.3 podłączane są kablami z wtyczką XH2.54. Mają one po 4 przewody. Czarny i czerwony odpowiedzialne są za zasilanie. Bialy i żółty to sygnały magistrali I²C. Na każdym etapie lutowania warto zwracać uwagę czy owe przewody lutowane są w odpowiednie miejsca.
3V3
niekiedy opisany jako Vcc
lub Vin
GND
SCL
SDA
Na początek ściągnij trochę więcej izolacji z kabla, tak aby odsłonięte było około 10mm kabla (więcej niż do normalnego lutowania).
Przekładamy długie kable przez otwory modułu BMP180. Zwróć uwagę na odpowiednią kolejność. Jeżeli jest poprawna, przylutuj kable używając niewielkiej ilości cyny z kalafonią.
Na wystające końce kabla zakładamy moduł SHT31. Nie pomyl kolejności kabli. Duże otwory montażowe w modułach powinny się pokrywać. Między modułami powinno być trochę wolnego miejsca (powietrze musi mieć dostęp do SHT31). Następnie przylutuj moduł.
Czarna kwadratowa kostka czujnika SHT31 powinna się znajdować pomiędzy płytkami modułów tak jak na zdjęciu powyżej. Zwróć uwagę aby nad czarną obudową czujnika było trochę wolnego miejsca, tak aby powietrze mogło swobodnie do niego docierać.
W kolejnym kroku musimy połączyć pole opisane jako AD
z pinem zasilania 3V3
(Vcc/Vin) do którego podpięty jest czerwony kabel. W tym celu używamy cienkiego, krótkiego przewodu. Bez tego kroku moduł będzie kolidował z modułem HECA na szynie I2C.
Przed wsadzeniem do obudowy upewnij się że moduł SHT31/BMP180 działa poparawnie.
Do testów podłącz wtyczkę modułu do gniazda I2C 3V
na płycie głównej. Wemos powinien być już wstępnie skonfigurowany. Połóż płytę na równej powierzchni i upewnij się, że nic nie zrobi zwarcia pod spodem. Sprawdź w panelu czy masz odczyty z SHT31/BMP (pamietaj o zaznaczeniu odpowiednich sensorów w konfiguracji).
Gdy już jesteś pewien, że zlutowany moduł jest widoczny w systemie możemy rozpocząć montaż.
Białą wtyczkę XH2.54-4P należy przełożyć przez otwór w obudowie. Na pierwszy rzut oka może wydać się to niemożliwe. Ale wtyczka bez większego problemu przechodzi bokiem tak jak pokazane jest to na zdjęciu.
Przewody przy module należy wygiąć jak jak pokazano na zdjęciu. Oczywiście należy uważać aby ich nie zrobić zwarcia.
Płytkę z sensorem należy umieścić w środku. Następnie zakręcić zaślepkę z otworem.
Moduł jest już co prawda w obudowie, ale od tyłu mamy sporą dziurę, przez którą ciepłe powietrze z wnętrza sensora NAM może podgrzewać czujnik. Warto ją zaślepić.
W tym celu doskonale sprawdza się klej z pistoletu. Jeżeli nie masz gorącego kleju, nada się silikon, plastelina czy kawałek pianki - chociaż w przypadku pianki zalecamy użycie takiej która nie chłonie wody.
Następny krok:
Montaż końcowy NAM 0.3.3 PRO
Ostatnia aktualizacja: 23-08-2021