Poniższa instrukcja dotyczy czujnika
Nettigo Air Monitor w wersjach 0.3.1
. Jeżeli masz inną wersję, poszukaj stosownej instrukcji w dziale
Baza wiedzy
. Ogólna zasada lutowania i montażu jest wspólna dla wszystkich czujników - różnią się szczegółami.
Zakładam, że
wszystkie potrzebne części masz już pod ręką
, a płyta główna jest już zlutowana i osadzona w obudowie.
Etap pierwszy - Lutowanie
Skoro tu jesteś, zakładam, że płyta główna NAM jest już polutowana. Zatem nie będziemy się powtarzać. Jeżeli potrzebujesz, to po listę potrzebnych narzędzi, zagadnienia BHP i metody lutowania odsyłam Cię do
stosownego poradnika
.
W wersji 0.3.1 i w barzo wczesnych egzemplarzach 0.3.2 w zestawie był długi 18-20 centymetrowy kabel (w formie taśmy lub kolorowych przewodów). Jeżeli masz długi kabel to należy go skrócić do około połowy jego długości - po prostu złóż go na pół i odetnij nożyczkami. Nie musi być super precyzyjnie. Zostanie ci wtyczka z około 8cm kabla. Obcięty koniec kabla odizoluj na długości kilku milimetrów, następnie dla wygody pokryj żyły kabla niewielką ilością cyny.
W wersji 0.3.2 od lutego 2020 roku stosujemy dedykowane krótsze kable z oznaczeniami kolorystycznymi. Tych nie trzeba skracać. Fabrycznie mają 10 cm długości. Jeżeli masz taki kabel to
przeskocz do właściwego poradnika
.
Jeżeli masz jednokolorowy kabel, to dla wygody możesz zaznaczyć markerem jedną stronę. Zapamiętaj, którą żyła została oznaczona (GND lub SCL). Ułatwi Ci to orientację podczas lutowania.
Przełóż kable przez odpowiednie otwory. Możesz skorzystać z pomocnej klamerki do bielizny - tej samej, która ratowała nas przy lutowaniu płyty głównej. Następnie przylutuj kable.
W dalszej kolejności przylutuj dwa 10 centymetrowe kable zasilające. Czerwony do złącza PTC, czarny do GND. Całość powinna wyglądać następująco. Przy jednokolorowych kablach zwróć uwagę, że biała strona taśmy (bez oznaczeń) znajduje się od strony otworu. Jeżeli masz inaczej to koniecznie sprawdź czy kolejność przylutowanych kabli zgadza się z tymi w gnieździe płyty głównej NAM.
Przyszedł czas na obcięcie wystających końców przewodów. Na zdjęciu widać dwa otwory podpisane PTC HE. Do nich będziemy lutować grzałkę PTC.
Skróć kable grzałki, tak jak na zdjęciu. Zdejmij izolację z przewodów na długim odcinku. Ułatwi to lutowanie. Czarną izolację możesz zdjąć praktycznie do tych bordowych rurek. Na zdjęciu zostawiliśmy odrobinę czarnego, aby było widać, że faktycznie tam była
Końce grzałki przełóż przez otwory złącza PTC HE. Następnie rozegnij je na boki i przylutuj. Obetnij wystające końcówki lutowanych przed chwilą przewodów.
W przypadku wersji 0.3.2
montaż mechaniczny opisany jest w tej instrukcji
.
Etap drugi - Montaż mechaniczny w wersji 0.3.1
Następnie przez środkowy otwór modułu przełóż przezroczystą rurkę. Potrzebujesz jej około 10 cm. Nie ma jej w HECA KIT - jest ona częścią zestawu NAM BASE.
Moduł umieść w mufie redukcyjnej.
Następnie wkręć do mufy nypel. Zakręcając staraj się nie skręcać nadmiernie przewodów grzałki. Dobrze jest ją przytrzymać palcem w jednym położeniu.
Wkręć drugą mufę redukcyjną. Następnie zakręć filtr przeciw owadom.
Jeżeli twój króciec nadal ma długie przyłącze do węża to wkręć go na chwilę zamiast filtra przeciw owadom i ułam cienką część. Nie potrzeba dużo siły, a króciec pęknie równo tam gdzie powinien.
Przełóż rurkę z kablami przez duży otwór w obudowie. Następnie na kable i rurkę wsuń króciec.
Teraz wystarczy dokręcić całość, obracając zewnętrzną częścią czarnej rury. Podczas kręcenia należy zwrócić uwagę na to aby nadmiernie nie splątać i nie skręcić przewodów.
Podkładkę sprężystą, która została po montażu złącza zasilania warto nawlec na przezroczystą rurkę. Pozwoli ona zachować okrągły kształt rurki i nie pozwoli na jej załamanie na łuku. Prosty trick a działa wyśmienicie. Ważne aby rurka nie była za długa. W razie konieczności można ją odrobinę skrócić.
Złącze modułu HECA podpinamy do pierwszego 4-pinowego gniazda I2C 3V3. Kabel czarny do GND, a czerwony do 5V w złączu PTC HEATER.
Gratulacje! Montaż dobiegł końca. Teraz należy włączyć obsługę HECA w konfiguracji.
Ostatnia aktualizacja: 11-03-2020