Poniższa instrukcja dotyczy czujnika
Nettigo Air Monitor w wersji 0.3.1
. Jeżeli masz inną wersję, poszukaj stosownej instrukcji w dziale
Baza wiedzy
. Ogólna zasada lutowania i montażu jest wspólna dla wszystkich czujników - różnią się szczegółami.
Zakładam, że
wszystkie potrzebne części masz już pod ręką
, a płyta główna jest już zlutowana i osadzona w obudowie.
Etap pierwszy - Lutowanie
Skoro tu jesteś, zakładam, że płyta główna jest już polutowana. Zatem nie będziemy się powtarzać. Jeżeli potrzebujesz, to po listę potrzebnych narzędzi, zagadnienia BHP i metody lutowania odsyłam Cię do
stosownego poradnika
.
Jest to zdecydowanie najtrudniejszy etap całego procesu montażu
. Etap na którym, nawet my, pewni siebie samozwańczy mistrzowie lutownicy robimy błędy. Dlaczego? Ponieważ układ wyprowadzeń czujnika BME280 jest inny niż układ przewodów we wtyczce. Uwaga i skupienie jest zalecane.
Jeżeli masz wersję z długim 18-centymetrowym długim kablem to skróć go do około połowy jego długości - po prostu złóż go na pół i odetnij nożyczkami (prawda że ładny mają kolor?). Nie musi być super precyzyjnie. Zostanie ci wtyczka z około 8cm kabla. Absolutne minimum to około 5cm (wliczając wtyczkę) więc margines błędu jest spory.
Jeżeli masz wersję z 10-centymetrowym kolorowym kablem, to zostaw go tak jak jest.
Obcięty koniec kabla odizoluj na długości kilku milimetrów, następnie dla wygody pokryj żyły kabla niewielką ilością cyny. Markerem zaznacz na kablu żyłę GND. Ułatwi Ci to orientację podczas lutowania.
Przylutuj żyły GND i VCC. Są obok siebie. Kabel powinien wyglądać tak jak na zdjęciu.
Następne w kolejności są SDA i SCL. Przypatrz się uważnie. My na etapie poszukiwania najlepszego sposobu lutowania pomyliliśmy kolejność kilka razy.
Tak zlutowany czujnik podłącz do płyty głównej i sprawdź czy działa. Pamiętaj aby w konfiguracji NAMF opcja
BME280 (temperatura, wilgotność, ciśnienie)
była włączona. Jeżeli wszystko działa jak należy sensor można montować w obudowie.
Etap drugi - Montaż mechaniczny
Jeżeli obetniesz szczypcami płaskimi narożniki czujnika, będzie go łatwiej zamontować w obudowie. Spokojnie, w pobliżu otworów nie ma żadnych delikatnych komponentów.
Przełóż gniazdo XH 2.54 przez dławnicę. Od wewnątrz na zewnątrz. Gniazdo przejdzie tylko bokiem. Możesz sobie pomóc pęsetą jeżeli takową posiadasz lub szczypcami z płaskimi, spiczastymi końcówkami.
W dobrym tonie jest zastosowanie izolacji termicznej. Kawałek pianki, uszczelki od okien. W zasadzie nada się wszystko co nie przewodzi prądu i nie chłonie wilgoci.
Jeżeli masz ochotę, możesz zalać sensor ciepłym klejem. Po takim zabiegu nie ma szans aby powietrze z wnętrza obudowy mogło się dostać do czujnika. Czy to konieczne? Zdecydowanie nie. Z naszych obserwacji, zastosowanie pianki daje już rozsądną izolację termiczną.
W zaślepce M20 zrób otwór. Polecamy wiertarkę i wiertło stopniowe. Rozmiar otworu? Wszystko w okolicy 4-10 mm będzie ok. Wszak samo BME280 ma super mikroskopijny otworek.
Przełóż sensor przez obudowę NAM 0.3, załóż nakrętkę M16, podłącz czujnik do gniazda i dokręć nakrętkę. W wersji 0.3.1 jest dość mało miejsca przy gnieździe, dlatego należy włożyć wtyczkę do gniazda przed dokręceniem nakrętki.
Gratulacje! Twój NAM zyskał właśnie czujnik pogodowy.
Ostatnia aktualizacja: 15-01-2021